Warta łączy swój nurt z Odrą, rozpoczyna się piękna kraina – Dolina Dolnej Odry

Gozdowice

W Regionie Dolnej Odry znajduje się wiele ciekawych miast i wsi. Z turystycznego punktu widzenia na uwagę zasługują między innymi Gozdowice.

Gozdowice to mała wieś nad Odrą, którą zamieszkuje zaledwie 120 mieszkańców. Miejscowość znajduje się na terenie gminy Mieszkowice, w powiecie gryfińskim. Dlaczego jest to tak ciekawe miejsce, pomimo niewielkiej powierzchni i bardzo małej liczby mieszkańców? Przede wszystkim ze względów historycznych. Znaleziono tutaj ślady osadnictwa z okresu kultury łużyckiej. Pierwsza wzmianka o miejscowości Gozdowice pochodzi z 1337 roku. W księdze ziemskiej została wówczas wspomniana słowiańska osada Gostebis. W XV wieku wieś przeszła na własność Zakonu Krzyżackiego, natomiast w 1466 roku odkupili ją Joannici, którzy włączyli wieść w skład swojego majątku ziemskiego w Golicach. Gozdowice odegrały bardzo ważną rolę także podczas II wojny światowej. To właśnie tutaj rozegrała się jedna spośród najważniejszych bitew Wojska Polskiego. W kwietniu 1945 roku żołnierze Wojska Polskiego sforsowali Odrę, co otworzyło drogę na Berlin, który został zdobyty trzy tygodnie później. Wśród zabytków znajdujących się w Gozdowicach warto wymienić kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który został zbudowany na przełomie XIII/XIV wieku.

Gozdowice to bardzo mała miejscowość, dlatego wizytę w tej wsi najlepiej potraktować jako element podróży po Regionie Dolnej Odry. Oprócz Gozdowic można odwiedzić na przykład takie miasta jak Gryfino, Szczecin oraz Wolin.

Atrakcje turystyczne

Szczecin Największym miastem leżącym nad Dolną Odrą jest Szczecin
Gryfino Jedną z miejscowości, które leżą nad Dolną Odrą, jest Gryfino
Gozdowice W Regionie Dolnej Odry znajduje się wiele ciekawych miast i wsi
testosterone.pl Sklep z odżywkami i suplementami

Dolna Odra

Region Wodny Dolnej Odry łączy się z Regionem Pomorza Zachodniego. RWDOiPZ obejmuje obszar znajdujący się przede wszystkim na terenie województwa zachodniopomorskiego, a jego łączona powierzchnia wynosi 20 404 km2. Teren zamieszkiwany jest przez 1,58 mln mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia wynosi tutaj 79 osób na km2, tak więc jest niższa niż średnia gęstość zaludnienia Polski.